Nasze zdrowie jest w naszych rękach, a właściwie w naszych jelitach!
Jeżeli chcemy być pełni radości życia i cenimy sobie swoje zdrowie, warto zadbać właśnie o jelita. Kiszonki regulują przede wszystkim ich pracę, pomagając trawić węglowodany, tłuszcze i białka. Ponadto badania naukowe udowodniły, że bakterie probiotyczne flory jelitowej mają kluczową rolę w profilaktyce nowotworowej, zapobieganiu chorobom układu krążenia i cukrzycy. Zmniejszają ryzyko udaru mózgu, zawału serca, wpływają korzystnie na koncentrację, stan skóry, włosów i paznokci, opóźniają procesy starzenia, zwiększają odporność na infekcje, a także regulują poziom cholesterolu. Kiszone warzywa są wegańskie i małokaloryczne, a jako że wspomagają trawienie, często zalecane są w walce z otyłością. Posiadają wysoką wartość odżywczą, a ich skład jest podobny do świeżych warzyw. Natomiast kiszenie powoduje, że tracą one kalorie, zyskują witaminy z grupy B (B1, B2, B3), a dodatkowo już zawarte w nich witaminy (głównie) A i C, ale również E i K, są lepiej przyswajalne. Ponadto kiszonki zawierają cała masę minerałów m.in. żelazo, magnez, wapń, sód, fosfor czy potas.
Nie sposób w kilku słowach opisać korzyści ze spożywania kiszonych warzyw, dlatego warto zapoznać się z ich zbawiennymi działaniami w opisach konkretnych kiszonek.
Co trzeba wiedzieć o kiszonkach?
Kiszonka kiszonce nie równa! To właściwie tak, jak ze wszystkim, ale w przypadku właściwości zdrowotnych zakiszonych warzyw ma kluczowe znaczenie. (Smak to sprawa gustu i indywidualnych preferencji każdego konsumenta.) Na co zatem należy zwrócić uwagę?
- Kiszonka nie może być pasteryzowana! Traci wówczas swoje drogocenne właściwości. Oczekujemy, by dostarczała do naszych jelit niezbędnych składników, a tylko kiszonka niepoddana obróbce termicznej, ma dla naszego organizmu taką wartość.
- Kiszenie, to nie to samo, co kwaszenie. Wbrew temu, co piszą nieraz zainteresowani głównie zyskiem producenci, różnica jest kluczowa. W przypadku kwaszenia, np. kapusty, jest ona zalewana octem z dodatkiem cukru, przypraw oraz konserwantów. Nie zachodzi tu fermentacja mlekowa, a tym samym nie są wytwarzane cenne dla zdrowia probiotyki. Zalana octem kwaszona kapusta jest właściwie od razu gotowa do sprzedaży, bo nie musi czekać przez kilka tygodni zanurzona w solance, by naturalnie sfermentować, jak to odbywa się w przypadku kiszenia. Zatem i w tym przypadku potwierdza się zasada, że czas to pieniądz…
Gdzie i od kogo kupować kiszonki?
Mając na uwadze właściwości zdrowotne i walory smakowe warzyw kiszonych, warto zwrócić się w kierunku firm, w których stawia się przede wszystkim na właściwą technologię, staranność i jakość. Dlatego w sklepie NaZdrooowie.pl jest oferta kiszonek przygotowanych tylko przez nieduże firmy, z którymi udało się nawiązać kontakt i przetestować ich produkty. Dlatego śmiało można je zarekomendować, gdyż są przygotowywane nie tylko z dużą dbałością o jakość, ale również z wysoką świadomością i niekwestionowaną pasją.
Jak smakują kiszone warzywa?
Każdemu inaczej!… Ale w znakomitej większości sprawiamy naszym podniebieniom ogromną frajdę, bo zafermentowane warzywa smakują często inaczej niż te świeże. Wszyscy wiedzą, że ogórek ma zupełnie inny smak po zakiszeniu! Tak samo jest z innymi warzywami. Mamy zatem możliwość odkryć bogactwo i oryginalność nowych smaków. Taką radość odkrywania możemy podarować nie tylko sobie, czy najbliższym. W czasie spotkań towarzyskich z pewnością zaskoczymy swoich gości serwując im kiszone warzywa jako zdrowe przekąski, których zapewne jeszcze nie mieli okazji skosztować. Te bowiem świetnie sprawdzą się jako przystawki do obiadowych dań głównych, sałatek, a nawet jako przeciwwaga do ciężkich dań z grilla. Koniecznie warto tego spróbować! A że wybór kiszonych warzyw jest bardzo duży, nie sposób się nimi znudzić…
Jakie są przeciwwskazania do spożywania kiszonek?
Kiszonki odradzane są kobietom karmiącym oraz osobom cierpiącym na nadciśnienie, choroby wrzodowe, refluks lub zespół jelita drażliwego. Osoby chore, skarżące się na dolegliwości układu pokarmowego lub po prostu mające wątpliwości, czy kiszonki są zalecane dla nich i w jakiej ilości, powinny skonsultować się z dietetykiem, by na postawie wyników badań móc to indywidualnie ocenić. Ponadto ponieważ kiszonki w wyniku fermentacji zyskują więcej soli, nie powinno się ich jeść bez ograniczeń.